MAHID – mladé vinárstvo z Veľkej Mače

Spoznajte mladé VINÁRSTVO MAHID, v rozhovore s pánom Imrichom Baracskaiom, obchodným zástupcom,  kde sa môžete dozvedieť ako a kde vzniklo toto mladé vinárstvo, čím je výnimočné a aj to, či je pre mladé lokálne vinárstvo náročné presadiť sa na slovenskom trhu.

 

MAHID

 

 

Vinárstvo MAHID je mladé lokálne vinárstvo, kde vznikla myšlienka založiť na Slovensku nové vinárstvo?

Firmu MAHID založili traja kamaráti, ktorí si doma dlhé roky vyrábali víno pre svoju spotrebu. Jeden mal technológiu a druhý mal vinice. Spočiatku ešte netušili, čo z toho vznikne. Z každého neúspechu si vzali ponaučenie a po čase si k výrobe vína prizvali aj skúsených vinárov, od ktorých sa učili a svoje postupy zdokonaľovali. A tak po rokoch vzniklo vinárstvo MAHID, ktoré dnes produkuje kvalitné fľašové vína.

 

Odkiaľ pochádza názov MAHID?

Aj keď názov vinárstva znie viac-menej exoticky, pochádza z prvej písomnej zmienky o obci Veľká Mača, v ktorej je obec spomenutá pod názvom Mahid, alebo Mached. Názov Mached bol zase použitý pri pomenovaní vlastného cuvée.

 

Je náročné presadiť sa na slovenskom trhu ako nové lokálne vinárstvo?

Áno, je to veľmi náročné, nakoľko Slovensko je malá krajina s množstvom kvalitných vinárstiev. Zo skúsenosti vieme aj to, že ľudia sa boja noviniek. Snažíme sa presadiť aj prostredníctvom ochutnávok priamo v prevádzkach, kde sa stretávame s pozitívnymi reakciami. Ľudia tak majú možnosť priamo predegustovať naše vína a rozhodnúť sa, či si víno kúpia alebo nie.

 

Z akých lokalít pochádza hrozno na výrobu vín MAHID a aké sú nosné biele a modré odrody?

Hrozno na výrobu našich vín pochádza najmä z viníc z Bábu, Hlohovca a okolia Strekova. V ročníku 2016 boli nosnými odrodami určite Rulandské šedé, Sauvignon a Frankovka modrá, ktoré sa dostali aj do Národného salónu vín v Bratislave.

 

Vinárstvo MAHID

 

Čím je vinárstvo MAHID výnimočné?

Filozofiou majiteľov vinárstva je vsádzať na kvalitu, nie na kvantitu. Cieľom je pokračovať vo výrobe vín, od ktorých môžu zákazníci očakávať najvyššiu kvalitu, bez ohľadu na ročník.

 

Čo konkrétne si môžeme predstaviť pod tým, že vsádzate na kvalitu?

Pri výrobe vín nie sú používané žiadne chemické látky. Víno vzniká v pivnici riadenými kvasením, pod vedením vinára s 20-ročnými skúsenosťami vo výrobe vína. Prešiel viacerými vinárstvami na Slovensku a vo vinárstve MAHID má pri výrobe vína plnú moc. Vinárstvo mu vďačí za viaceré získané ocenenia.

 

Keď spomínate ocenenia. Vinárstvo sa zúčastňuje mnohých domácich a zahraničných súťaží. Ktoré zo získaných ocenení je pre vinárstvo najhodnotnejšie?

Čo sa týka ocenení na Slovensku, ako som spomínal, tri vína boli zaradené do Národného salónu vín. To je pre nás to najväčšie ocenenie, ktoré sme mohli v rámci Slovenska dosiahnuť. Zo zahraničia sme vína posielali do Bruselu a Paríža a určite sa zúčastníme súťaží vo Viedni, Poľsku, Veľkej Británii, Amerike, aj Španielsku. Z Paríža prišli nedávno výsledky a naše víno Rulandské biele 2017 získalo striebornú medailu.

 

Aké má vinárstvo MAHID plány do budúcna?

V prvom rade chceme produkovať víno výhradne pre slovenský trh. Tu sa chceme presadiť a dostať sa do povedomia ľudí ako vinárstvo, ktoré vie robiť kvalitné a chutné víno.

 

Môžeme v ročníku 2017 očakávať nejaké noviny?

V ročníku 2017 máme 6 noviniek, a to napríklad Dunaj, Müller-Thurgau, Devín, Rulandské šedé. Čo sa týka odrôd, zo skúseností už vieme, že ľudia väčšinou vyhľadávajú klasiku.

 

Vinárstvo MAHID sa nachádza vo Veľkej Mači. Máte v obci aj podnikovú predajňu?

Samozrejme máme v obci podnikovú predajňu a v súčasnosti sa dokončuje hala, v ktorej sa budú konať rôzne ochutnávky a akcie. Vedenie má v pláne organizovať minimálne 3x ročne akcie pre ľudí. Okrem legendárnej zimnej ochutnávky spojenej s najlepšími pečenými kačicami plánujeme aj akciu na jar a jeseň.

 

Na akých vinárskych akciách vás môžeme tento rok stretnúť?

Najznámejšou akciou, ktorej sa zúčastňujeme je určite Strekovský festival vína, ktorý sa koná v júli. Vďaka tejto akcii sme získali množstvo zákazníkov, ktorí sa k nám s radosťou vracajú.

 

Pracujete na pozícii obchodného zástupcu. Čo Vás na práci s vínom najviac zaujalo a prečo ste si vybrali práve vinárstvo MAHID?

Pochádzam z obce Veľká Mača a majiteľov vinárstva poznám osobne. Na pozícii obchodný zástupca som pracoval 16 rokov v inej firme s potravinami. Práca s vínom bola pre mňa novinka a nakoľko sám obľubujem dobré vínka, povedal som si že to treba skúsiť.

 

Ktoré víno z produkcie vinárstva je Vaše obľúbené?

To najlepšie víno pre mňa bolo Rulanské šedé z ročníka 2016 a určite Müller-Thurgau z ročníka 2017.

 

Vinárstvo MAHID ponuka

 

Viac informácií o vinárstve nájdete na oficiálnej stránke www.mahid.sk

Podobné články