Portugalsko

Portugalsko je považované za mikrokozmos, ktorý v sebe spája všetko, čo sa len dá predstaviť. Už Féničania v 1. tisícročí p. n. l. pestovali na Pyrenejskom polostrove vinič a Gréci a po nich Rimania, túto tradíciu ďalej rozvíjali.

Dnes ponúka Portugalských 29 vinárskych oblastí fascinujúce spektrum druhov vína. Niektoré z nich mali medzi znalcami meno už v 19. storočí. Práve červené vína sú schopné konkurovať najlepším a najjemnejším svetovým vínam, pričom si zanechávajú samostatný charakter.

Portugalsko ako prvá krajina geograficky vymedzilo pestovateľskú oblasť a klasifikovalo vinice. Bolo to údolie rieky Douro. Súčasne s Francúzskom bol zavedený systém ochrany pôvodu pre ďalšie oblasti – Dão, Vinho Verde, Moscatel de Setúbal, Bucelas, Carcavelos, Colares a Madeira. Napriek tomu má Portugalsko najväčšiu tradíciu v anonymných vínach, u ktorých je známe jedine to, že pochádzajú z Portugalska.

Portugalsko sa popisuje ako krajina s najrozmanitejšími odrodami viniča. Podľa odhadov ich má byť približne 500 druhov. Odborníci a znalci sa však prikláňajú k číslam 250 – 300.