Francúzsko

Francúzske vína sú známe po celom svete a Francúzsko je právom považované za kolísku vína. Víno má v tejto krajine dlhú históriu. Každý znalec vína môže potvrdiť, že Francúzsko je veľmoc, čo sa týka objemu a kvality produkovaných vín. Krajina má výborné klimatické a geologické podmienky na pestovanie viniča a každá vinohradnícka oblasť Francúzska je výnimočná a má bohatú tradíciu. Je krajinou tisícich vinárstiev, od rodinných až po svetoznáme.

Najznámejšie vinárske oblasti Francúzska sú Alsasko (Alsace)BeaujolaisBordeauxBurgundy (Bourgogne)ChampagneLanguedoc – RouissillonProvenceSud-OuestVal de Loire a Vallée du Rhone.

Champagne je najsevernejšou vinárskou oblasťou Francúzska a hraničí s oblasťou, kde už priemerné denné teploty neumožňujú dostatočné dozrievanie hrozna. Výrazná kyslosť vín Champagne je daná práve touto klímou.

Alsasko sa teší obzvlášť priaznivej klíme a to vďaka rieke Rýn. Práve tu vznikajú najväčšie vinárske oblasti.
V severnej časti Burgundska s najznámejšou apeláciu Chablis, musia vinári bojovať s mrazmi a chrániť pred nimi hlavne najlepšie polohy so Chardonnay. Côte d’Or a iné apelácie trápi častý dážď. To platí tiež pre Beaujolais.

Val de Loire je vďaka Golfskému prúdu klimaticky veľmi mierna, ale tiež veľmi vlhká.

Baštou vinárstva je Bordeaux, najmä Médoc, kde stabilná klíma pomáha neskoršiemu dozrievaniu hrozna.

V juhovýchodných vinárskych oblastiach sú dôležité tri faktory – teplota, vietor a sucho. Najmiernejšie sa prejavujú v oblasti Vallée du Rhône a prispievajú k vyváženej produkcii bielych a červených vín.  Smerom na juh je baštou Châteauneuf-du-Pape.

Vína z Provence sú ovplyvnené zo severu Alpami a z juhu Stredozemným morom.

Languedoc-Roussillon je jednou z najväčších vinárskych oblastí sveta. Práve tejto oblasti je dopriatych najviac slnečného svitu.

Zobrazujú sa výsledky 1–12 z 39

Zobrazujú sa výsledky 1–12 z 39